Nemecko, Slovensko, Historické paralely a Sulík

Autor: Radovan Dvorsky | 3.3.2016 o 0:31 | (upravené 7.3.2016 o 21:25) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  346x

V rámci prípravy seminára o histórii Slovenska som sa dostal k dobovým záznamom z druhej svetovej vojny 

Zaujali ma tie zo stretnutí nemeckých a slovenských štátnikov. Mnohé z nich som už videl, niektoré aj viac krát, ale až teraz som si to prvý krát uvedomil: že nepotrebovali tlmočníkov. Malá sonda na videu (treba pretočiť na 50-tu sekundu). 

"Na pozvanie Führera sa slovenský štátny prezident Dr. Tiso a ministerský prezident Dr. Tuka zdržal na návšteve v hlavnom vodcovom stane." (1:10) "Na rozhovoroch, ktoré prebiehali v duchu srdečného priateľstva, sa zúčastnili minister zahraničia von Ribbentrop a šéf vrchného velenia Wehrmachtu, poľný maršal Keitl". (1:25) "Na konci stretnutia boli slovenskí štátni činitelia hosťami ríšskeho maršala Hermana Göringa", s ktorým si, zdá sa, celkom dobre rozumeli. Ako asi prebiehali také rokovania dáva predstavu rekonštrukcia rozhovoru medzi Tukom a D. Wislizenym v tomto dokumente (3:35). Obsahu samotného rozhovoru ako aj udalostiam s ním spojených sa budem venovať neskôr, keďže témou tohto blogu je jazyk štátnikov. Možno unikát, prinajmenšom však zriedkavé, keď dvaja poprední štátnici rokujú na najvyššej úrovni bez tlmočníka. Pri ministroch zahraničia je dnes, aspoň dúfam, štandardom znalosť cudzej reči, ale vtedy išlo o hlavy štátov. Mnohí namietnu - no hej, starí Prešporáci. Hej, starí Prešporáci - vedeli aj nemecky aj maďarsky, ale faktom to ostáva. 

Ako je to dnes? Neviem ako štátnici, ale napr. novo zvolený prezident FIFA G. Infantino je v nemčine doma. A v tejto súvislosti musíme priznať, že v nemčine máme podkutého aj slovenského politika R. Sulíka. Nebudem teraz zachádzať do predvolebného boja a aby nikoho ani len v najmenšom nenapadlo, že načrtávam nejaký súvis medzi ním a Slovenskom vojnového obdobia. Ale to, že ho pozývajú do Nemeckých diskusných relácii je podľa mňa unikátne a že si to priamo vyjasní - samozrejme argumentačne - aj s takým prezidentom Európskeho parlamentu M. Schulzom je pecka. Viac ako 3000 "lajkov" od samotných Nemcov tiež o niečom vypovedá. (snáď sa nájde čas na preloženie aspoň niektorých komentárov, lebo stoja za to) A keď oznámil, že by za priaznivých okolností prijal aj ponuku premiéra tak ma (ne)čiste náhodou napadol historický vrtoch, ktorým by bola historická paralela dokonale dovŕšená: "Na pozvanie nemeckej kancelárky A. Merkelovej sa premiér Slovenskej republiky R. Sulík zdržal na návšteve v Berlíne. Na rozhovoroch, ktoré prebiehali v duchu srdečného priateľstva sa ..." riešila utečenecká kríza. A snáď aj s utopickým dodatkom " a Slovensko tým výrazne prispelo k jej vyriešeniu".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?