reklama

Najznámejší Slováci podľa gúgľa

Lustrovanie ľudí na internete sa stalo bežnou záležitosťou. Niektorí sa idú pozabíjať aby v rámci promotion zverejnili všetko čo sa hodí, iní sa naproti tomu snažia zatajiť a skryť čo sa dá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Prvá voľba padá automaticky na google. Zadá sa napr. "Janko Hraško" a za okamžik sa zobrazí "Približný počet výsledkov: 72 900 (0,49 sekúnd)". Pred pár rokmi boli takýmto štýlom v rámci iného blogu zmapované osoby a osobnosti Slovenska. Bol som zvedavý či a ako sa za ten čas pomery zmenili. Zvažoval som, či nepoužiť nejaký iný vyhľadávač (naposledy na mňa napr. celkom dobre zapôsobila ecosia.org), ale kvôli kompatibilite som ostal pri google. Nediskriminačne (= bez rozdielu "profesie") som začal pridávať ďalšie mená. Ukázalo sa, že v rozpätí počtu výsledkov z blogu je tých osôb a osobností oveľa viac. Cez sekciu "Podobné vyhľadávania" v googli, sa zoznam rozrástol na viac ako 250 mien. Niektoré z nich som nepoznal a tak sa opäť potvrdilo, že človek sa učí celý život. Na dlhé letné večery je to dobrý námet pre hru "Kto je kto". Rebríček je globálny - kategorizáciu nech si urobí každý podľa svojho uváženia. Tu je TOP 20 (počet výsledkov je v tisícoch)*:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Top20
Top20 (zdroj: ja)

Kto ešte je a kto už nie príslušníkom alebo príslušníčkou toho ktorého národa, je samostatná veľká téma. Prvou otáznou osobou je Andy Warhol. Jemu zasvätené múzeum je síce v Medzilaborciach ale ani on ani jeho rodičia sa tam nenarodili. On sám sa narodil v Pittsburghu a jeho rodičia, Rusíni a nie Slováci, pochádzali z obce Miková. Sám nikdy Slovensko nenavštívil a na otázku odkiaľ pochádza odpovedal, "Odnikadiaľ." V zozname som ho napriek tomu nechal. Žeby preto, aby to na čele rebríčka vyzeralo lepšie? Ďalšie tri miesta totižto patria predstaviteľkám erotiky a porna. Kto vie, či Róbert Fico, ktorý je v rebríčku až pod nimi, práve preto nepočastoval novinárov oným prirovnaním k prostitútkam. Pozitívum by som videl minimálne v tom, že práve kvôli nim majú príslušníčky nežného pohlavia v prevej desiatke 50%-tné zastúpenie (oproti 6% v celkom zozname). Super správa ako pre zástancov tak aj pre odporcov gender kvót: na špici žiadne netreba. Na konci prvej desiatky som po uvážení predsa len nechal Pata a Mata. Ich autormi sú síce Česi, ale produkcia seriálu bola realizovaná v Bratislavskom štúdiu Československej televízie. A tá smola, ktorá sa od nich nie a nie odlepiť, navyše celkom dobre vystihuje, že ani nám sa vždy všetko nepodarí tak ako chceme. Teda nie len nám Slovákom ale aj Čechom. V porovnaní s rokom 2012, v prvých dvoch desiatkach pribudli vzhľadom na politický vývoj Andrej Kiska, Andrej Danko, Peter Pellegrini a žiaľ aj Ján Kuciak. Keďže som do zoznamu zaradil aj ľudí, ktorí sa síce preslávili v zahraničí ale sú so Slovenskom spätí miestom narodenia, ocitol sa v prvej dvadsiatke aj Ivan Reitman. Viem, také kritérium na klasifikáciu príslušnosti k národu je diskutabilné. Ktoré územie je či bolo slovenské v čase keď Slovensko ako také vlastne ešte neexistovalo? A keď bolo zrazu k Slovensku pripojené, môže sa nazývať slovenské? Na vybŕdnutie z takej zapeklitej situácie som použil mimoúrovňové kritérium: prečo niekomu upierať nárok na hrdosť, ak z jeho obce alebo mesta pochádza významný rodák, hoci je alebo bol primárne či polovične inej národnosti.V našom historickom kontexte maďarskej, židovskej, rusínskej, českej alebo nemeckej národnosti. Tých ktorí s tým nesúhlasia len poprosím, aby si v zoznamom proste všímali iba rýdzich Slovákov a Slovenky. Nasledujú priečky 21-60 (kompletný zoznam je možné nájsť tu):

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Top21-60
Top21-60 

V pomernom zastúpení vedú s prehľadom politici pred športovcami a v tesnom závese hercami. Pre zaujímavosť, 40% ľudí v kategórii politici sa narodilo v Bratislave. 

Treba mať stále na pamäti, že "Približný počet výsledkov" znamená počet výskytov danej frázy v indexovanej databáze stránok v google. Historický alebo spoločenský význam to veľmi nezohľadňuje, ale v akej miere sa dané meno ako textová fráza vyskytuje na internete hej. Dokonca sa prejavujú akoby znaky náladovosti, keď počet výsledkov s odstupom len niekoľkých dní kolíše aj o pätinu. Žiadna mystika však za tým nie je. Vyhľadávače pracujú s databázami, ktoré sa permanentne obnovujú a výsledky odrážajú to čo spoločnosťou momentálne "hýbe". Pri porovnaniach s väčším časovým odstupom sa už začína prejavovať samotný Duch doby alias Zeitgeist. Už len za tých 6 rokov badať výrazné posuny. Nechajme sa prekvapiť ako to bude za ďalších 6 či nebodaj 60 rokov... :-)
Na záver poznámka k tým obrovským číslam výsledkov. Počet aktuálnych stránok, ktoré google naozaj na prezretie ponúka je drasticky nižší. Dole na stránke po vyhľadávaní to síce vyzerá optimisticky, ako keby sa dali všetky tie nájdene stránky prezrieť

SkryťVypnúť reklamu
reklama
gooogle
gooogle 

Drvivá väčšina ľudí sa však vraj nedostane ďalej ako na tretiu stránku odkazov. Ako najďalej ste sa dostali Vy? Pre zaujímavosť odporúčam skúsiť aj iné vyhľadávače.

* Čísla boli získané medzi 11-19.6.2018 na www.google.com. Slovenský www.google.sk, alebo iné národnostné adaptácie poskytnú iné výsledky, ale počet nájdených výskytov, pri náhodnej kontrole desiatich mien, koreloval. Vyhľadávané boli celé mená v úvodzovkách ako sú uvedené v tabuľkách. Menovci (teda zhoda aj v mene aj v priezvisku) tým pádom nie sú rozlíšení. Počet výsledkov závisí tiež od toho či sa pri zadávaní použije alebo nepoužije diakritika. Algoritmus googla sa síce snaží rozdiely eliminovať, ale niekedy sa mu to moc nedarí. 
Týchto slabôstiek som si vedomý a súhlasím s tým, že daná štatistika si nemôže robiť nárok na nejaké presné a rigorózne analýzy. Ukazuje, ako hľadané mená rezonujú v povedomí ľudí odzrkadlenom v internete. K tomu ešte poskytuje pohľad z iného uhla a podľa mňa aj podnet na za myslenie... 

Radovan Dvorsky

Radovan Dvorsky

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte na strednej škole som sa charakterizoval ako človek, čo robí všetko na poslednú chvíľu. Hoci sa učiteľka mýlila, keď povedala, že taký nie som, nevzdávam to. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu